Dlaczego twoja prezentacja nie wygląda dobrze?

Czasami nie ważne, jak bardzo się staramy, cały czas coś nie pasuje nam w naszej prezentacji. W naszych oczach zwyczajnie nie wygląda ona dobrze. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka i każda z nich może zostać bardzo szybko poprawiona. Trzeba jednak pamiętać o tym, że finalny efekt nie tylko ma nam się podobać, ale także być przejrzysty i zrozumiały, żeby każda osoba, która nie wie, co mamy na myśli, zaczęła to sama z siebie rozumieć.

Napisy są całkowicie nieczytelne

Jeśli na twojej prezentacji pojawiają się napisy, muszą być czytelne, szczególnie jeśli są to dane albo ważne, firmowe informacje. Co może sprawić, że przestają takie być? Nietypowa, drażniąca czcionka, która nadaje się bardziej na ozdobny baner w szkole podstawowej niż na prezentacji w poważnej firmie albo wystąpieniu publicznym, ale także czarne napisy na ciemnym tle czy napisy wchodzące na zdjęcia w prezentacji. Jeśli na twoich slajdach pojawia się choć jeden z wyżej wymienionych elementów, to jest już źle, nie mówiąc o tym, kiedy pojawia się ich cała masa. Tekst musi być doskonale widoczny dla każdej osoby.

Umieszczasz za dużo tekstu na slajdzie

Zbyt dużo tekstu to również błąd. Szczególnie jeśli jest to prezentacja ze zdjęciami z wakacji. Jeśli odwiedziłeś np. Poznań i masz stamtąd piękne zdjęcia, to warto dać im przestrzeń, aby były głównym tematem prezentacji. Przy okazji warto sprawdzić atrakcje turystyczne Poznania na https://www.po24.pl, które warto uwiecznić na fotografiach i prezentacjach. Czasami z przepakowania wynika problem ze zmieszczeniem wszystkich informacji, wraz ze zdjęciami i ikonami. Może lepiej byłoby napisać mniej i po prostu coś powiedzieć. Nie wszystko, co zamierzamy wygłosić, musi znaleźć się na naszych slajdach, a w zasadzie lepiej byłoby, żeby tekstów było jak na lekarstwo. Im większe przeładowanie, tym mniejsza chęć, żeby ze wszystkim się zapoznać, szczególnie jeśli dokładnie do samo zaraz powtórzysz. Dużo tekstu kłuje w oczy i sprawia, że już po kilku zmianach nie pamiętamy, od czego zaczynaliśmy, a do końca prezentacji wszystko wyparowuje nam z głowy.

Prezentacja jest za długa i rozwleczona

Często przy dawaniu nam za zadanie wykonanie prezentacji, określa się, z ilu slajdów ma się ona składać. I przez to rozwlekamy niewielką ilość materiałów, jaką mamy, przez co nasze wystąpienie staje się nudne, niezrozumiałe i przydługie. Jak nietrudno się domyślić, nie pomaga nam to wypaść korzystnie w oczach naszych przełożonych albo nauczycieli. Czasami lepiej jest na dodatkowym slajdzie umieścić jedno lub dwa zdjęcia, niż niepotrzebnie pisać trzeci raz o tym samym, tylko innymi słowami. Przygotowywania zbyt długich prezentacji tylko wynudzi naszych słuchaczy i nie przełoży się na to, że wyniosą z niej więcej.

Poprzedni post Co trzeba umieć, aby zostać profesjonalnym fotografem?
Następny post Dlaczego nikt nie interesuje się naszym ogłoszeniem na Vinted?