Fotografowanie gór

Wśród nas jest wielu miłośników gór i dzielą z nami również pasje do fotografii, dlatego zamierzam poświęcić dzisiejszy artykuł, aby opowiedzieć Wam o najlepszym czasie i okolicznościach dla fotografii górskiej.

Kiedy najlepszy czas na fotografowanie gór?

Prawda jest taka, że jest nie tylko jeden właściwy moment, ale wiele momentów w zależności od tego, co chcesz sfotografować. Pytanie więc powinno brzmieć, kiedy robić zdjęcia górskie zgodnie z tym, co chcesz uchwycić: wschód i zachód słońca, góry we mgle, z chmurami, w południe, ze śniegiem, w nocy

Wschód i zachód słońca – ten moment jest klasyczny dla fotografii górskiej i dla krajobrazu ogólnie. Wschód lub zachód słońca to idealny moment na podkreślenie faktur i objętości góry. Jeśli chcesz uniknąć płaskiego krajobrazu lub zależy Ci bardziej na objętości niż na szczegółach, idealnym rozwiązaniem jest fotografowanie przy słabym nasłonecznieniu, albo po zachodzie słońca, albo krótko po jego wschodzie. Niskie światło, które otacza góry, jest atrakcyjne samo w sobie, jak również wytwarza kontrasty światła i cienia, które zwiększają rzeźbę skał i zapewniają większą przejrzystość krajobrazu. Im niżej słońce, tym dłuższe cienie drzew, roślinność, skały, itp.

Dowiedz się jak wykonać fotografię ciążową.

Urokliwa sceneria

Mgła może być jak magiczna różdżka. Jeśli zrobisz zdjęcie gór otoczonych mgłą, uzyskasz obraz enigmatyczny .Jest to okazja do znalezienia zupełnie innego scenariusza, urzekającego, tajemniczego i uwodzicielskiego.

W południe – twarde, zenitalne światło południa jest idealne do fotografowania prawie pustynnych gór. Światło to eliminuje cienie, zwiększa uczucie izolacji. To właśnie z tym światłem przekażesz spustoszenie, porzucenie, itd.

Poprzedni post Fotografia – aparat czy telefon?
Następny post Poradnik młodego fotografa