Słownik terminologii fotograficznej

Słownik fotografa – litera W

Wartość przewodnia lampy błyskowej

Maksymalna odległość (w metrach lub stopach), przy której lampa błyskowa może oświetlić obiekt w celu uzyskania prawidłowej ekspozycji, przy aperturze f/1 i ISO100. Na przykład: lampa błyskowa z numerem głównym 56, podczas fotografowania przy ISO100 i przysłonie f/5.6 prawidłowo oświetli obiekt znajdujący się w odległości 10 m, podczas fotografowania w ISO400 z 20 m. Ogólna formuła łącząca liczbę główną z przysłoną i odległością. Fotografia korporacyjna z powodzeniem wykorzystuje wszystkie aspekty efektów stosowania lamp błyskowych.

Wizjer

Urządzenie w aparacie służące do określania granic obrazu, który zostanie przechwycony na matrycy aparatu podczas robienia zdjęcia.

Winietowanie

Cieniowanie krawędzi obrazu. Zwykle występuje przy użyciu filtrów z obiektywami szerokokątnymi.

Wewnętrzne ogniskowanie

Konstrukcja obiektywu, w której ogniskowanie odbywa się poprzez przesuwanie elementów tylko wewnątrz obiektywu. Obiektywy z ogniskowaniem wewnętrznym nie zmieniają swoich rozmiarów podczas ustawiania ostrości, szybciej się ustawiają i są wygodniejsze w użyciu filtrów świetlnych, dla których ich pozycja jest ważna (polaryzacja, gradient itp.)

Wysoki klucz (High Key)

Specyficzne techniki graficzne, prowadzące do delikatnych gradacji, prawie przewiewnych i miękkich zdjęć, które składają się prawie w całości z „białego” z bardzo jasnymi szarymi tonami.

Porady dla początkujących fotografów

Poprzedni post Zarabiaj na zdjęciach
Następny post Jak zrobić zdjęcia ciążowe w domu